Масбате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Масбате
Провинцискиот грб на Масбате
Провинцискиот грб на Масбате
Мапа на Филипините со факти за Масбате highlighted
Мапа на Филипините со факти за Масбате
Регион Бикол (Регион V)
Главен град Масбате Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 20
 - Барангај 550
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 33-та
 - Вкупно (2000) 707.668
 - Густина 175/km² (48-ма)
Површина 30-та
 - Вкупно 4.047,7 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици Масбатењо, Кебуано, Хилигајнон и Бикол
Гувернер Елиза Олга Ко (Lakas-CMD)

Масбате е островска провинција на Филипините која се наоѓа во Бикол Регионот. Главен град е Масбате Сити и се состои од три острови.

НАрод и култура[уреди]

Во минатото народот од Масбате се нарекувал Висаја ("Visaya"), но кога провинцијата влезе во составот на Бикол Регионот населението сега се нарекува "Биколанци" или "Maсбатеноси".

Економија[уреди]

Географија[уреди]

Провинцијата е составенаод три острови Масбате, Тикао и Буритас.

Административна поделба[уреди]

Масбате е поделен на 20 општини и 1 град.


Надворешни врски[уреди]


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магуинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: Erioll world.svg 12°12′01″N, 123°40′17″E