Северен Суригао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Северен Суригао
Провинцискиот грб на Северен Суригао
Провинцискиот грб на Северен Суригао
Мапа на Филипините со факти за Северен Суригао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Северен Суригао
Регион Карага (Регион XIII)
Главен град Суригао
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 20
 - Барангај 335
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 27-ма најмала
 - Вкупно (2000) 374,465
 - Густина 193,3/km² (47-ма)
Површина 48-ма
 - Вкупно 1.936,9 km²
Основана
Јазици Кебуано (Суригаононски)
Гувернер Роберт Аце С. Барбез (Lakas-CMD)

Северен Суригао е провинција на Филипините која е сместена во Карага Регионот во Минданао. Главен град е Суригао. Провинцијата е составена од неколку острови и граничи со Северен Агусан, и Јужен Суригао на југ.

Демографија[уреди]

Мнозинството од населението е со австронезиско потекло, но има и мигранти како Кинези, Јапонци и Арапи.

95% од населението зборува суригаононски јазик, но со големи влијанија на кебуанскиот и бохоланскиот. Поголемиот дел од населението зборува и разбира Англиски.

Доминантна религија е римо-католицизмот.

Економија[уреди]

Административна поделба[уреди]

Северен Суригао е поделен на 20 општини и 1 град.

Град[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Северен Суригао се претставува како престолнина на сурфањето
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магуинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли
Координати: 9°40′N, 125°38′E