Рио Негро (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рио Негро

Грб
Главен град Виедма
Површина 203,013 km²
Население 552,822 (2001)
Густина 2,72/km²
Гувернер Мигел Саиз
Демоним Рионегрин (Rionegrino)
ISO 3166-2 AR-R
Provincia de Río Negro, Argentina.png
Топологија на северна Патагонија.

Рио Негро (шпански: Río Negro) е покраина во Аргентина, лоцирана на северниот раб од Патагонија. Се граничи со покраините Чубут, Неукен, Мендоза, Лапампа и Буенос Аирес. На исток излегува на Атлантикот.

Географија и клима[уреди]

На северот од Патагонија, реката Лимај служи како природна граница со Неукента на запад, и реката Колорадо и Ла Пампа на север.

Плодните долини на Андите примаат повеже од 2000 мм годишни врнежи од дожд, додека другиот дел едвај 200 мм. летата претежно се топли, но во зима снег може да се забележи на островите Чоеле Чоел.

Економија[уреди]

Економијата во покраината е сконцентрирана на земјоделството по тековите на големите реки. Тука се произведува околу 40% од вкупното аргентинско производство на јаболка и сокови.

Рибарството во Атлантикот има годишен улов на 11.000 тони на риба и 8.000 на друга морска храна. Голем дел оди за извоз.

Туризам[уреди]

Има две главни туристички места: Андите и Атлантскиот брег.

Поглед на Нахуел Хуапи езерото и градот Барилоче

Административна поделба[уреди]

Провинцијата е поделена на 13 департмани (departamentos).

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]