Опсада на Константинопол (1422)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За другите опсади на градот видете Опсада на Константинопол
Опсада на Константинопол
Map of Constantinople (1422) by Florentine cartographer Cristoforo Buondelmonte.jpg
Градот во 1422 година
Датум 1422
Место Константинопол
Исход Византиска победа
Завојувани страни
 Византија  Отоманска империја
Команданти и водачи
Јован VIII Палеолог de facto ко-император со Мануел II Палеолог Мурат II

Првата опсада на Константинопол од страна на Османлиите се случила во 1422 година. Опсаата се случила во време кога на османлискиот трон застанал Мурат II. Во битката Османлиите за прв пат употребиле топ, кој иако бил со краток дострел сепак помогнал во битката.[1] Силите на двете страни биле технички исти. Османлиите морале да изградат свои бази за да ги нападнат ѕидините на градот.[1]Византиските бранители ја освоиле оваа битка. Според византиската традиција, градот бил спасен благодарение на интервенцијата на Пресвета Богородица.

И покрај победата на Византија, империјата во тоа време се наоѓала во голема економска криза. Главно поради ова, како и проблемите во Западна Европа од каде Константинопол не добил скоро никаква помош, градот во рацете на Османлиите паднал во 1453 година.

Наводи[уреди | уреди извор]