Оаза (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оаза

Бродови на Оаза, Чарлс-Франсоа Даубигњи, 1865.
Извор Хаинаут
Утока Сена
48°59′12″ СГШ 2°04′17″ ИГД / 
Земји во сливот Франција, Белгија
Должина 302 km
Надм. вис. на изворот 309 m
Прос. истек 110 m³/s
Сливно подрачје 17,000 km²

Оаза (француски: L'Oise) е река во Парискиот регион во северниот дел на Франција. Долг е 351 километар. Извира во Белгија во Ардените и по течението од 20 километри преоѓа во Франција. Во Сена се влева низводно од Париз.

Каналите на реката се одлично поврзани со пристаништата во северна Франција и Белгија.

Името на оваа река е додадено и на францускиот департман Оаза и Долината Оаза.

Надворешни врски[уреди]