Мохамед Сисоко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мохамед Сисоко
Mohamed Sissoko
Mohamed Sissoko.jpg
Лични податоци
Роден на 22 јануари 1985 (1985-01-22) (29 г.)
Роден во Мон-Сен-Ењан, Франција
Националност: Мали Мали
Висина &100000000000001890000001,89 м
Положба среден ред со дефанзивни задачи
Клупски податоци
Сегашен клуб Леванте Леванте
Број 22
Младинска кариера
Оксер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998-2003 Оксер 0 (0)
2003-2005 Валенсија 45 (0)
2005-2008 Ливерпул 51 (1)
2008-2011 Јувентус 71 (3)
2011-2013 ПСЖ 28 (2)
2013 Фјорентина (позајмен) 5 (0)
2014- Леванте 4 (0)
Репрезентација
2004- Мали 34 (2)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 февруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 февруари 2012

Мохамед Ламине Сисоко Жилан (роден во Мон Сен Ењан, на 22 јануари 1985) е фудбалер од Мали роден во Франција, кој во моментов игра за шпанскиот тим Леванте во Примера.

Истотака тој е и репрезентативец на Мали уште од 2004 година.

Технички карактеристики[уреди]

Сисоко е многу цврст и физички силен играч од средниот ред, има претежно дефанзивни задачи, а умее и да се вклучи од втор план во нападот и да биде многу опасен. Поради овие карактеристики често е споредуван со познатиот француски фудбалер Патрик Виера кој играл на истата позиција. На почетокот од својата кариера играјќи за младинските категории на Оксер, Сисоко најпрво играл како напаѓач, но по доаѓањето во Валенсија, тренерот Рафа Бенитез го увидел неговиот потенцијал и го вратил поназад на позицијата на кој подоцна ќе направи одлична кариера, играч од средниот ред со дефанзивни карактеристики.

Титули[уреди]

Шпанија Валенсија[уреди]

Англија Ливерпул[уреди]

Надворешни врски[уреди]