Манхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Wasserturm (водната кула), манхајмското обележје

Манхајм е град во Германија. Со 307.640 жители, тој е вториот најголем град во сојузната држава Баден-Виртемберг, по престолнината Штутгарт.

Манхајм се наоѓа на местото каде се спојуваат реките Рајна и Некар, во северозападниот агол на Баден-Виртемберг. Рајна го дели Манхајм од Лудвигсхафен, град во Рајнската област-Пфалц. Хесенската граница е северно од градот. Манхајм е најголемиот град во Рајна-Некарската Област која брои околу 2,4 милиони жители.

Симболот на Манхајм е Wasserturm (водна кула), лоцирана во централното градско подрачје.

Занимливости[уреди]


Peфepeнчи[уреди]

  1. Bertha Benz Memorial Route