Лех Валенса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лех Валенса
Lech Walesa.jpg

Во служба
22 декември 1990 – 22 декември 1995
Премиер Тадеуш Мазовјецки, Јан Криштоф Бјелицки, Јан Олшевски, Валдемар Павлак, Хана Сучоцка, Јозеф Олекси
Претходник Војчех Јарузелски (во земјата)
Ришард Качоровски (гво прогонство)
Наследник Александар Квашневски

Во служба
1980 – 12 декември 1990
Претходник нема
Наследник Марин Крзаклевски
Лични податоци
Роден(а) 29 септември 1943
Попово, Полска
Партија Солидарност
Сопружник Данута Валенса
Струка електичар
Вероисповед Католик

Лех Валенса (полски: Lech Wałęsa) (роден на 29 септември 1943 во Попово, Полска) е полски политичар и поранешен синдикалец и активист за човекови права. Тој е еден од основачите на Солидарност (полски: Solidarność), првиот независен синдикат во земјите од источниот блок. Добитник е на Нобеловата награда за мир во 1983 година, а беше претседател на Полска од 1990 до 1995.[1]

Биографија[уреди]

Валенса е роден во Попово, Полска на 29 септември 1943 година, како син на столар. Завршил основно и средно стручно училиште, пред да се вработи во пристаништето во Гдањск како електротехничар во 1970 година. Во 1969 се оженил со Данута Голош, со која има осум деца[1]. Неговиот син Јарослав Валенса е член на Сејм на Република Полска (долниот дом на полскиот парламент). Валенса е благочестив Католик, кој има изјавено дека верата секогаш му помагала, во времето на тешките моменти на организацијата „Солидарност.

Марка на Македонска Пошта со ликот на Лех Валенса (ФДЦ 21/2008, 6 декември 2008)

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 CNN Cold War - Profile: Lech Walesa“, „CNN“ (конс. 19 август 2007).