Кејт Бланшет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кеј Бланшет (1974) е австралиска филмска актерка.

Биографија[уреди | уреди извор]

Долго време, Бланшет била уметнички директор на театарот "Сиднеј театар компани", кој го водела заедно со својот сопруг. Во 2013 година, Бланшет станала заштитно лице на парфемот на Џорџо Армани, "Си" (Si). Кеј Бланшет е омажена за драматургот и сценаристот Ендрју Аптон со кого имаат три сина.[1]

Филмска кариера[уреди | уреди извор]

Во 2004 година, за улогата на Кетрин Хепберн во филмот "Авијатичарот", Бланшет ја освоила наградата "Оскар". Во 2014 година, таа го освоила и својот втор "Оскар", овојпат за улогата на Јасмин во филмот "Тажната Јасмин" на режисерот Вуди Ален. Претходно, за оваа улога, таа се закитила и со наградата "Златен глобус".

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наташа Спирова, "Уживам да готвам", Антена, број 819, 7.3.2014, стр. 29.