Изео (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Езеро Изео
Lago d'Iseo
Езеро Изео  Lago d'Iseo - Isola di Loreto
Isola di Loreto
Езеро Изео  Lago d'Iseo - map
map
Место Ломбарди
Координати 45°43′ СГШ 10°05′ ИГД / 
Главен прилив Оглио
Главен истек Оглио
Површина на сливот 1777 km²
Земји во сливот Италија
Макс. должина 25 km
Површина 65.3 km²
Прос. длабочина 124 m
Макс. длабочина 251 m
Проточност (на езерската вода) 4.2 години
Надм. височина на површината 181 m
Острови Монте Исола, Лорето, Св. Паул
Населени места see article

Езерото Изео (италијански: Lago Iseo ili Sebino)) е четврто по големина езеро во Италија. Лежи во подножјето на Алпите, во близина на градот Бергамо и Бреша, помеѓу кои е скоро потполно еднакво територијално поделено. Иако оваа индустриска област е многу активна, Италјаните успеале да го зачуваат не само како езеро туку како и природна околина. На средниот дел на езерото се наоѓа островот Монте Исола, најголемото островско езеро во Јужна Европа, како и два помали острови кои денеска се наоѓаат во приватна сопственост.

На езерото лежат 11 градчиња, 5 од страна на Бреша и 6 од страна на Бергамо.

Карта на градови кои лежат на езерото Изео