Аргентинска дога

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дого Аргентино)
Прејди на: содржини, барај
Аргентинска дога
Dogue argentin.JPG
Други називи аргентински пес
Прекари дога
Потекло Аргентина
Особености
Тежина 40–54 кг
Висина Мажјак 60–76 см
Женка 60–69 см
куче (Canis lupus familiaris)

Аргентинска дога (аргентински пес или „аргентински мастиф“) е големо, бело, мускулесто куче како раса создадено во Аргентина, сè со цел да се искористи за лов на крупна дивеч, првенствено на дива свиња и пума; одгледувачот Антонио Норес Мартинез, исто така, сакал куче кое ќе има непоколеблива храброст и доброволно да го заштитува човекот со којшто живее до смртта. Првпат беше одгледано во 1928 год. од кордопско боречко куче, заедно со широк спектар од други раси на кучиња вклучувајќи, но не ограничувајќи се на големиот пиринејски пес, ирскиот волчар, боксерот и поинтерот.

Класификација и стандарди[уреди | уреди извор]

Изглед[уреди | уреди извор]

Аргентинската дога е големо бело кратковлакнесто куче со мазно мускулесто тело што ретко има било какви обележја (каков и да е вид на обележје или дамка се смета за недостаток).

Кучето е високо 60-65 см, мерено од сртот. Има тежина од 40-45 кг. Должината на телото е само малку подолга од висината, но женските кучиња може да бидат нешто подолги од машките кучиња. Должината на предната нога (мерена од точката на лакот до земја) е приближно еднаква на една половина од висината на кучето до гребенот. Главата има широк череп што малку наликува на купола, а муцката е нешто повисока во носот отколку во застој, гледано од профил. Опашот е поставен ниско, дебел во основата и се стеснува во дадена точка. Опишана е како слична на американскиот булдог или висок, цврст бел американски пит бул.

Здравје[уреди | уреди извор]

Како и далматинецот, белиот боксер, и белиот бул териер, догото се соочува со пигмент поврзан со глувост. Постои стапка на глувост од приближно 10% со некои дого кучиња кои страдаат еднострано (глуви на едното уво) а некои двострано (глуви на двете уши). Истражувањата покажуваат дека фреквенцијата на глувост е драстично намалена само кога се користи поколение со двостран нормален слух. Исто и хип дисплазијa е можна кај оваа раса.

Темперамент[уреди | уреди извор]

Дого кучињата се ловци на крупна дивеч и некогаш се тренираат за потрага и спасување, помош на полицијата и воени работи. Поради нивните физички способности, не се вообичаени семејни миленичиња, иако понекогаш се чувани од страна на искусни дресери за кучиња.

Кучињата се посебно одгледувани за да бидат жестоки ловци, но потоа да отидат дома кај семејството и да бидат нежни со децата.

Аргентинската дога е заштитник на она што го доживува како своја територија и ќе ја заштитат од секакви натрапници. Напредуваат со другите кучиња се додека правилно се социјализираат, но обично нема да толерираат друго куче кое се труди да покаже доминација над нив и не би можеле да имаат мирен соживот со друга доминантна раса на куче. Може да развијат агресивен или доминантен темперамент ако не се социјализираат со други кучиња на рана возраст, посебно со други кучиња од ист пол. Кучето има животен век од 9 до 15 години.

Борење и законитост[уреди | уреди извор]

Додека аргентинската дога беше првенствено одгледано од веќе изумреното Кордоба Боречко Куче, беше одгледано да биде соработувачки ловец; да придружува други кучиња фаќачи и заливски кучиња на лов без да се бори со други кучиња. Особините на агресивност својствени за Кордобанското Боречко Куче беа специјално одгледувани против; да овозможи да работи и живее заедно во пакет. Сепак, во одредени области каде што продолжува борењето со кучиња, аргентинската дога се користи за борење. Таквите се екстремно агресивни и не се прилагодени за лов, за разлика од изворните лози на аргентинската дога.

Во Велика Британија е забрането со закон да се поседува аргентинска дога без посебно изземање од судот за Договорот за Опасни кучиња од 1991 г, и кучињата од оваа раса може да бидат одземени од полицијата. Максималната казна за незаконско поседување на аргентинска дога е 5.000 фунти и/ или до шест месеци затвор. Посебните законски регулатии за расата варираат во САД, со забрани за расата пропишани во Аурора, Колорадо и социјалните станови во Њујорк. Aвстралиската влада го забрани увозот на ова куче. Кучето е забрането и во Нов Зеланд, Норвешка, Исланд, Португалија, Романија, Сингапур и Украина. Забраната во Велика Британија наишла на критики од портпаролот од Кралското друштво за спречување на суровоста кон животнитем тврдејќи дека законот мора „повторно да се задржи на вистинскиот проблем — сопственикот“.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1930тите, Антонио Норес Мартинез, се обиде да одгледа ловечко куче за крупна дивеч кое кое ќе биде и лојално милениче и куче чувар. Норес Мартинез го одбра кордопското боречко куче како основа за расата. Оваа раса денес ја нема, но е опишана како големо и свирепо куче кое е одличен ловец и борец. Го вкрстил со германска дога, боксер, шпански мастиф, стар англиски булдог, бул териер, голем пиринејски пес, поинтер, иурски волчар и бордошка дога. Норес Мартинез продолжил да ја развива расата преку селективно размножување за да ги добие посакуваните особини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бомбон“ — филм од 2005 г. во кој глуми аргентинска дога по име Грегорио