Вознесение Христово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вознесение Христово, фреска од XI век од црката „Св. Софија“ во Охрид

Вознесение Христово или Спасовден е христијански празник кој се слави 40 денови по Велигден. Во Новиот завет од Светото Писмо поточно во Светото евангелие според Марко опишано е и вознесението Христово: "А по разговорот со нив, Господ се вознесе на небо и седна од десната страна на Бога. Тие, пак,отидоа и проповедаа насекаде; и Господ го окрепуваше словото нивно со чудеса, што се јавуваа. Амин!" Така Исус се вознесол на небото, а неговите ученици се вратиле во Ерусалим каде што го прославувале и благословувале по храмовите.