Аугуст Малмстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аугуст Малмстрем
Родено име Јохан Аугуст Малмстрем
Роден 14 октомври 1829(1829-10-14)
Мутала, Шведска
Починал 18 октомври 1901(1901-10-18) (на 72 год.)
Стокхолм, Шведска
Националност Швеѓанин
Поле сликарство
Обука Кралска академија на уметностите, Стокхолм

Јохан Аугуст Малмстрем (шведски: Johan August Malmström; 14 октомври 182918 октомври 1901) — шведски академски сликар, следбеник на симболизмот. Ликовното образование го стекнал кај Томас Кутир во Париз. Од 1867 до 1894 г. бил професор на уметничката академија во Стокхолм, а од 1887 до 1893 г. службувал како нејзин директор. Работел на пејзажи, портретура, битово и историско сликарство. Во 1888 г. ја илустрирал древната Фритјофова сага.

Галерија[уреди]