Аеродром Катанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Aеродром Катанија
Catania-Fontanarossa Airport
{{{name}}}
IATA: немаICAO: нема
Преглед
Писти
Правец Должина Површина
ft m
08/26 7989 2438 Асфалт

Аеродромот Катанија Фонтанароса (италијански: Aeroporto di Catania-Fontanarossa) (IATA: CTA, ICAO: LICC) е лоциран 5 километри јужно од Катанија, град кој е втор по големина на територијата на Сицилија. Аеродромот е најфрекфентен во Сицилија како и шести најфрекфентен аеродром во Италија со 6.400.127 патници во 2013 година.[1] Со цел да се задоволи зголемениот проток на патници, нов терминал беше изграден кој опфаќа 20 порти како и 6 мостови за влаз во воздухопловите.

Историја[уреди]

Аеродромот Катанија има интересна историја која датира од 1924 година, кога беше првиот аеродром во регионот на Катанија. Но, кон крајот на 1940 година се увиде дека аеродромот станува премногу фрекфентен, па така се реши да се изгради нов, поголем аеродром, кој започна со работа во 1950 година. По околу 20 години на подем и зголемен проток на патници, во 1981 година аеродромот повторно беше реконструиран, како и во 2007 година кога беше изградена нова терминална зграда.

Паркинг[уреди]

Аеродромот нуди 1022 паркинг места, од кои 20 паркинг места се резервирани за инвалидизирани лица, краткотраен паркинг може да се најде кај влезовите Т4 и Т5.

Транспорт[уреди]

Аеродромот е лоциран во близина на автопатот А19, кој ја поврзува Катанија со Палермо и централна Сицилија, како и автопатот Е45, кој ја поврзува Катанија со Сиракуза. Исто така постои и автобус кој нуди превоз до центарот на Катанија и до централната железничка станица во Катанија.

Авиокомпании и дестинации[уреди]

Наводи[уреди]