Адапазар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Адапазари
Adapazarı
Sakaryaistanbulbus.jpg
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
Адапазари
  Adapazarı
Управа
Земја  Турција
Географија
Население


Адапазари (турски: Adapazarı) е град во северозападна Турција. Главен административен центар е на покраината Сакарија. Градот има околу 283 752 жители (2000).


Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Надворешни врски[уреди]