Агри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Агри
Ağrı
Агри се наоѓа во Турција
Агри
Координати: 39°43′07″ СГШ 43°03′03″ ИГД / 
Земја Турција
Покраина Агри
Управа
 • Градоначалник Хасан Арслан (AKP)
 • Кајмакам
Површина[1]
 • Округ 1.497,27 км2
Население (2012)[2]
 • Урбано 107.839 жит.
 • Округ 145.359
Портал agri.bel.tr

Агри (турски: Ağrı, курдски: Qerekose) е град во источна Турција и административен центар на покраината Агри. Сместен е недалеку од границата со Иран. Населението брои 107.839 жители (2012).

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]