Прејди на содржината

Pokemon Go

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на играта

Покемон Оди (англиски: Pokémon Go) е бесплатна игра за мобилни телефони, локациски заснована, развиена од страна на Ниантик за iOS, андроид. Играта е резултат на соработка помеѓу Ниантик и Компанијата Покемон, и беше првично објавена во избрани земји во јули 2016 година. Во играта, играчите користат GPS на мобилен телефон способен да ги лоцира, да ги фати, да се бори, и да тренира виртуелни суштества,кои се викаат Покемони, кои се појавуваат на екранот, како да се во реалниот свет на иста локација со играчот. Играта овозможува купувањe на дополнителни предмети во аппликација. Покемон Оди беше објавен на мешани критики, при што критичарите го фалат концепт на играта и поттик да бидат поактивни во реалниот свет, а се критикува честите технички прашања очигледна на лансирање. И покрај ваквите критики, многу брзо стана глобален феномен и беше еден од најчесто користени и профитабилен мобилни апликации во 2016 година, откако беше симната повеќе од 500 милиони пати во целиот свет. Тоа беше заслужен за промовирањето на локација-засновани и зголемени реалност технологија, унапредување на физичката активност, и да им помогне на месните бизниси да расте преку пешачењето. Сепак, играта исто така привлекла противречија што ќе придонесуваат за разни несреќи, како и да стане јавна непријатност на некои места. Разни влади, исто така, изрази загриженост во врска со безбедноста на игра, со некои земји да донесе закон за регулирање на неговата употреба.

Наводи[уреди | уреди извор]