Ogg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ogg
Логото на Vorbis
Наставка .ogv, .oga, .ogx, .ogg, .spx,
MIME-тип video/ogg, audio/ogg, application/ogg
Волшебен број OggS
Творец Задолжбина Xiph.Org
Тип на формат Формат-содржател
Содржи Vorbis, Theora, Speex, FLAC, Dirac и други.
Отворен формат? Да
libogg
Програмери Задолжбина Xiph.Org
Стабилно издание 1.2.2[1][2] / 7 декември 2010; пред 7 години (2010-12-07)
Опер. систем Повеќеподложен
Вид упатно спроведување (мултиплексер/демултиплексер)
Лиценца BSD-стил[3]
Мреж. место Xiph.org - Преземања

OGG или Ogg Vorbis е бесплатен аудиоформат, алтернатива на широкораспространетиот формат MP3. Сличен е со останатите аудиоформати но се разликува во тоа што е во потполност бесплатен и предввиден е во целост ги замени заштитените аудиоформати. Тоа практично значи дека можете да кога корисникот ги шифрира сите аудиозаписи во форматот Ogg Vorbis, тој никогаш нема да има било каков проблем, како што тоа би било ако аудиозаписот шифриран во MP3 формат, а потоа ставел на мрежна страница, макар и притоа за тоа да не барате паричен надомест. Додека за правата на форматот MP3 треба да одвоите соодветен паричен процент за сопственикот на правата.

Препорачливо е да овој формат не се претвори од MP3 формат туку директно од аудиозаписот бидејки записот на Ogg Vorbis во тој случај ќе звучи многу понеквалитетно од тоа што практично може да звучи (кога се збори за понеквалитетно се мисли на репродукцијата на звукот со добра опрема. Инаку со опрема која се користи во секојневието и таквиот запис е со доволно добар квалитет). Наставката на податотеките Ogg Vorbis е *.ogg.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Xiph.org (7 декември 2010). „Xiph.org - Соопштенија за печат“. http://www.xiph.org/press/. посет. 16 декември 2010 г. 
  2. Монтгомери, Кристофер (13 јуни 2009). „Libogg 1.1.4 - Соопштение за конечното издание“. Поштенски список на ogg-dev. http://lists.xiph.org/pipermail/ogg-dev/2009-June/001484.html. посет. 24 септември 2009 г.  (англиски)
  3. „Sample Xiph.Org Variant of the BSD License“. Xiph.Org Foundation. http://www.xiph.org/licenses/bsd/. посет. 29 август 2009 г.  (англиски)