Прејди на содржината

My Friend

Од Википедија — слободната енциклопедија
"Мојот пријател"
Податотека:Jacques Houdek - My Friend.jpeg
Сингл на Жак Ходак
Пуштен2 March 2017
Форматдигитално симнување
Снимен2016
Жанр
Должина3:00
Текстописец/и
 • Жак Ходак
 • Тони Роберт Малм
 • Синиша Рељиќ
 • Аријана Кунштек
 • Фабрицио Лауцела
 • Инес Прајо
Жак Ходак singles chronology
"Kad nekoga voliš"
(2017)
"My Friend"
(2017)
Предлошка:Infobox song contest entry

"My Friend" е песна на хрватскиот пејач Жак Ходак. Песната ќе ја претставува Хрватска на Евровизија 2017. Таа беше издадена како дигитално симнување на 2 март 2017 година, и е првата мелодија на Хрватска која содржи текстови на италијански јазик.[1][2] Хоудек наизменично пее на италијански и на англиски јазик со користење на неговиот глас и фалсет регистри.

Евросонг натпреварување[уреди | уреди извор]

На 17 февруари 2017 година, Хоудек беше најавен како Хрватскиот учесник на Песна на Евровизија 2017 година.[2] На 20 февруари, беше потврдено дека песната што ќе ја изведува се вика "Мојот пријател".[1] Песната беше релаизирана и целосно одработена на 2 март..[3] Хрватска ќе се натпреварува во второто полуфинале на Евровизија.[4][5]

Слушање на песната[уреди | уреди извор]

Digital download[6]
Бр. Наслов Траење
1. „My Friend“   3:00
дигитално симнување– Instrumental [7]
Бр. Наслов Траење
1. „My Friend (Instrumental)“   3:02

Табели[уреди | уреди извор]

Неделни табели[уреди | уреди извор]

Табела (2017) Peak
position
Хрватска (HR Top 40)[8] 4

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Дата Формат Издавач Наводи
Ширум светот 2 Mарт 2017 Digital download Кроација Рекордс [9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Jacques Houdek na 62. natjecanju za pjesmu Eurovizije nastupa s pjesmom My friend“. eurosong.hrt.hr (хрватски). HRT. 20 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-12-24. Посетено на 2017-05-13.
 2. 2,0 2,1 „Eurosong - Jacques Houdek predstavlja Hrvatsku na natjecanju za pjesmu Eurovizije u Ukrajini“. eurosong.hrt.hr (хрватски). 17 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-17. Посетено на 17 February 2017.
 3. The NPBC (2 March 2017). „CROATIA: "MY FRIEND" OFFICIALLY REVEALED“. eurovoix.com. Eurovoix.
 4. Jordan, Paul (9 September 2016). „Kyiv to host Eurovision 2017!“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 11 September 2016.
 5. Jordan, Paul (21 January 2016). „Semi-Final Allocation Draw on Monday, pots revealed“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 25 January 2016.
 6. „My Friend - Single by Jacques Houdek on iTunes“. iTunes. Посетено на 3 March 2017.
 7. „My Friend (Instrumental) - Single by Jacques Houdek on iTunes“. iTunes. Посетено на 3 March 2017.
 8. „HRTop40, Issue Date: March 06, 2017 - March 12, 2017“. Hrvatska Diskografska Udruga (хрватски). Посетено на 15 March 2017.
 9. „Sutra prvo predstavljanje pjesme "My Friend" na Drugome programu Hrvatskoga radija“. Croatian Radiotelevision (хрватски). Посетено на 1 March 2017.[мртва врска][мртва врска]