Прејди на содржината

КФЦ

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од KFC)
Лого

КФЦ или KFC (интернационален збор Kentucky Fried Chicken) е живино-ориентирана американска компанија за брза храна, угостителска компанија. Со над 20.000 ресторани зад Мекдоналдс, Бургер Кинг е вториот по големина ресторански синџир во светот.

Мени за брза храна во КФЦ

За разлика плескавица со седиште во синџирите за брза храна како Мекдоналдс и Бургер Кинг, на менито во Кинтаки пржено пиле се состои главно од пржено пилешко, особено панирани пилешки делови како што се нозете и градите, месо што е направено денес од страна на Полковникот Сандерс оригиналниот рецепт, мешавина единаесет зачини и билки, за да бидат подготвени. Овој рецепт се смета за една од најпознатите и најдобро чуваните индустриски тајни.

Светска рапространетост на КФЦ-ресторани

Исто така, нуди хамбургери, храна со прсти од пилешки накит и пилешки обвивки. Додека другите синџири за брза храна, главно, нудат пилешки јадења направени од лиено месо, Кинтаки нуди речиси исклучиво филе.

Менијата се различни во земјите. На пример, во Германија и САД како придружба има салата од зелка, но во Англија и Ирска, на пример, BBQ грав. Таа се заснова на типични претпочитања на земјата.

Историја

[уреди | уреди извор]

KFC беше еден од првите американски синџири за брза храна што се прошири на меѓународно ниво, отворајќи продавници во Канада, Обединетото Кралство, Мексико и Јамајка до средината на 1960-тите. Во текот на 1970-тите и 1980-тите, таа доживеа мешани богатства дома, бидејќи помина низ низа промени во корпоративната сопственост со мало или никакво искуство во бизнисот со ресторани. Во раните 1970-ти, KFC беше продаден на дистрибутерот на алкохолни пијалоци Heublein, кој беше преземен од конгломератот за храна и тутун R. J. Reynolds; таа компанија го продаде синџирот на PepsiCo. Сепак, синџирот продолжи да се шири во странство, а во 1987 година стана првиот западен синџир ресторани што се отвори во Кина. Оттогаш, тој брзо се прошири во Кина, која сега е единствениот најголем пазар на компанијата. PepsiCo го отфрли својот оддел за ресторани како Tricon Global Restaurants, кој подоцна го промени своето име во Yum! Брендови.

Оригиналниот производ на KFC се парчиња пилешко пржено под притисок, зачинети со рецептот на Сандерс од 11 билки и зачини. Составот на рецептот е деловна тајна. Поголемите порции пржено пилешко се сервираат во картонска „кофа“, која стана одлика на синџирот откако првпат беше воведена од страна на франшизата Пит Харман во 1957 година. Од раните 1990-ти, KFC го прошири своето мени за да понуди други пилешки производи како како сендвичи и облоги од пилешко филе, како и салати и придружни јадења како помфрит и зелева салата, десерти и безалкохолни пијалоци; вториот често го снабдува PepsiCo. KFC е познат по своите слогани „It's Finger Lickin' Good!“, „Никој не го прави пилешкото како KFC“ и „So good

KFC е основана од Харланд Д. Сандрес. Тој работел во различни професии, кога тој почна да работи на бензинска станица во Корбин, Кинтаки, на возраст од 40 години, каде што повремено продава домашна храна. Во 1930 година го отвори својот прв ресторан спроти бензинската пумпа. Во 1952 година тој ја започна својот таен рецепт за да го продаде на други места, и побара пет центи за секое продадено пилешко. По дванаесет години, веќе имаше 600 ресторани кои работеа на неговиот рецепт.