iPhone 5

Од Википедија — слободната енциклопедија

iPhone 5 е екран чувствителен на допир, заснован smartphone развиен од страна на Apple. Тоа е шестата генерација на iPhone и наследник на iPhone 4S. Телефонот е потенок, полесен модел во кој се воведува повисока резолуција, 4-инчен екран на серија со 16:09 широк екран сооднос поддршка. Телефонот исто така вклучува и поединечно дизајнирана ARMv7 процесор наречен Apple А6 , надградба на мобилен оперативен систем на Епл познат како iOS 6, но можат да се инталираат и други верзии на IOS како на пример IOS 7,8,9,10 и други, и поддршка за LTE . Епл одржа настан за официјално да се претстави телефонот на 12 септември 2012. Apple започна земајќи пред-нарачки на 14 септември 2012 година, повеќе од два милиони беа примени во рок од 24 часа. Почетна побарувачка за iPhone 5 го надмина синџирот на располагање на лансирање на 21 септември, 2012, и е опишан од страна на Apple како "извонредно", со пред-нарачки има продадено дваесет пати побрзо од неговите претходници.

Додека прием на iPhone 5 е генерално позитивен, новите мапи апликација се негативно примени и беше соопштено да содржат многу сериозни грешки. Неколку хардвер прашања, исто така, добија критики од потрошувачите и рецензенти, вклучувајќи несакана виолетова боја во фотографии направени од страна на iPhone 5 и проблем со слој се склони кон Chipping. Покрај тоа, имаше мал број на извештаи тврдејќи светлина протекува низ рамки во близина на врвот на екранот на белите модели. Исто така, некои нееднаквости со некои LTE мрежи , и покрај тоа што првиот Apple е телефон за поддршка на LTE.

Историја[уреди | уреди извор]

Гласини за iPhone 5 почна кратко време по објавувањето на iPhone 4S , иако детални протекување не се појави до јуни 2012 година. На 30 јули 2012 година, извештаи укажа датумите дека iPhone 5 ќе биде откриен и ослободен, заедно со некои точни предвидувања на своите функции. На 4 септември, 2012, Apple објави дека ќе биде домаќин на настанот во Yerba Буена центар за уметност во Сан Франциско на 12 септември 2012 година. А сенката на број 5 беше опремен во поканите испратени до медиумите, што укажува дека следниот iPhone ќе биде откриен на настанот.

На откривањето, Apple објави на iPhone 5, а исто така го претстави новиот iPod Nano и iPod Touch модели. Тие, исто така, изјави дека пред-нарачки ќе бидат прифатени со почеток 14 септември 2012 година. повеќе од два милиони пред-нарачки беа примени во рок од 24 часа. Почетна побарувачка за новиот телефон го надмина рекордот поставен од својот претходник, iPhone 4S , со продажба од над 5 милиони единици во првите три дена. На 30 ноември 2012 година, Apple додаде отклучен верзија на iPhone 5 до нивната онлајн магазин, со 16 GB модел со почеток од US $ 649.

Судски постапки[уреди | уреди извор]

По излегувањето на iPhone 5, Samsung објави дека ја поднесување тужба против Apple за кршење осум од нејзините патенти . Случајот е закажано да започне во 2014 година. Во соопштението, Самсунг, рече дека "малку избор освен да ги преземат неопходните чекори за да ги заштитиме нашите иновации и правата на интелектуална сопственост". Судски спорови меѓу двете вклучуваат патент е во тек и се води во неколку судски случаи во светот. Apple го доби прелиминарните судски налози против Галакси Nexus smartphone ко-развиена од страна на Samsung. Во август 2012 година, Apple додаде Samsung Галакси С III на списокот на модели кои исто така тврди дека ги повредува неговите патенти.

Производство[уреди | уреди извор]

Компонентите и трудот што се потребни да се изградат основните iPhone 5 се очекува да чини $ 207, што е $ 19 повеќе од цената на компоненти за соодветните iPhone 4S модел. На 4G LTE модул на iPhone 5 сам чини $ 34, $ 10 повеќе од мобилниот модул на iPhone 4S. Слично на тоа, на екранот кој се користи во iPhone 5 чини $ 44, кој е за 7 $ повеќе од екранот на својот претходник. Mashable истакна дека профитот од продажба на секој уред е "голем" како на iPhone 5 е $ 649.

Потоа по објавувањето на уредот, недостаток на понудата на iPhone 5 беше евидентна. Ова се должи на недостаток на компоненти како на екранот; извештаи се појавија, се наведува дека Шарп беше во можност да брод на екранот пред деби на iPhone 5 и други производители се изјасниле дека тоа е тешко да се остане во чекор со побарувачката. Како резултат на тоа, бројот на пред-нарачки се зголеми поради неизвесноста на акции во продавници и испорака датуми за пред-нарачки беа одложени за датуми кои беа по првичниот датум на издавање на уредот.

Контрола на квалитетот и штрајк[уреди | уреди извор]

Кина труд објави дека "3-4000" Foxconn работници кои работат на iPhone 5 производствен погон во Женгжу престана да работи на 5 октомври 2012 година. Епл наметна построги стандарди за квалитет на нивните производи, кои вклучуваат 0.02mm ограничување на засеци нанесена во текот на производството поврзани со гребнатини на рамки и задниот капак. Штрајкот се случи по изрекувањето на овие нови стандарди и работодавачот принудувајќи вработени да работат на државен празник. Во извештајот исто така е наведено обука е несоодветна за квалитет бара очекува и доведе до вработените производство на производи кои не ги исполнуваат стандардите. За време на штрајкот, конфликти помеѓу контрола на квалитетот на инспекторите и вработените резултираше со тепачки, Кина труд исто така тврдат дека загриженоста на инспекторите не е повржана со фабриката . Foxconn портпаролот призна дека има проблем во микроменаџмет, но тој рече дека постојат беа само 300 до 400 работници отсутени и конфликтите не влијаеле на производни процеси воопшто. Во ноември 2012 година, Foxconn претседател, Тери Гоу објавија дека доцнењето се должи на непознати причини.

Особености[уреди | уреди извор]

Оперативен систем и софтвер[уреди | уреди извор]

iPhone 5 користи iOS , на Apple мобилен оперативен систем . На корисничкиот интерфејс на iOS се заснова на концептот на директна манипулација , со користење на мулти-допир гестови . Интерфејс за контрола на елементи состои од лизгачи, прекинувачи, и копчиња. Интеракција со оперативниот систем вклучува гестови, како што удар, допрете, изклинвам, и обратно краен случај, од кои сите имаат посебни дефиниции во контекст на оперативниот iOS систем и неговите мулти -допир интерфејс. Внатрешна accelerometers се користи од страна на некои апликации да се одговори на тресење на уредот (еден заеднички резултат е вратите команда) или вртечко тоа вертикално (еден заеднички резултат е префрлање од портрет на пејзажот на владата). iPhone 5 се испорачува со 6 iOS, кој беше објавен на 19 септември 2012 година. Многу од iPhone 5 на одлики кои работат конкретно со вклучени нови iOS 6.0 оперативен систем, ќе работи само во одредени територии на ослободување. Apple го рече ова е тркалање програма, која ќе трае подолго да се спроведе низ повеќе региони.

На телефонот може да дејствува како жариште , споделување на својата интернет врска преку WiFi, Bluetooth, или USB, и пристапи на App Store , онлајн апликација дистрибуција платформа за iOS развиен и одржуван од страна на Apple. На услуга им овозможува на корисниците да ја разгледате и да ја преземете апликации од iTunes Store , кои беа развиени со Xcode и iOS пакети и беа објавени преку Епл.

На iPhone 5 може да слушам музика, филмови, телевизиски емисии, книги, аудио книги и подкасти и да ги сортирате своите медиуми библиотека со песни, уметници, албуми, видео клипови, плејлисти , жанрови , композитори, подкасти, аудио книги и компилации . Опции се секогаш претставени по азбучен ред, освен во плејлисти, кои ги задржуваат цел од iTunes. Корисниците може да ротира нивните уред хоризонтално пејзаж на владата да пристапите Cover Flow . Како на iTunes, оваа функција покажува различни албумот опфаќа во еден свиток-преку слика библиотека. Лизгање се постигнува со swiping прст низ екранот. Алтернативно, слушалки контроли може да се користи за пауза, игра, скокнеш, и повторете песни. На 5, обемот може да се промени со вклучени Епл слушалки, и контрола на гласот функција може да се користи за да се идентификуваат песна, играат песни во плејлистата или со одредена уметник или создади Genius список на песни .

Како на iPhone 4S, iPhone 5 има Siri , која му овозможува на корисникот да работат на iPhone со говорниот команди. На пример, "Какво ќе биде времето?" ќе генерира говорниот одговор како "Времето ќе биде облачно и дождливо и ќе падне температурата до 54 степени денес". За употребливост причини, за трети лица апликации во моментов не може да одговори на гласовни команди. наредбите не треба да бидат формулирани со користење строго утврден текстот; природниот јазик може да се користи. Siri е пристапено со држење на копчето Home наместо прислушување него. Софтверот е подобрена во iOS 6 до вклучуваат способноста да се направи ресторан резервации, лансирањето апликации, диктира Фејсбук или Твитер надградби, добивање на филмски рецензии и детални спортски статистика.

На iPhone 5, texting може да биде потпомогната од страна на глас асистент, којашто ги претвора говор на текстот. Во прилог на редовна пораки, пораки на iPhone 5 поддржува iMessage , специјализирана инстант пораки програма и услуга која ви овозможува неограничен СМСи на други Apple уреди работи iOS 5 или подоцна. Ова го поддржува вклучувањето на содржина, како што се слики и звук во текстуални пораки, интеграција со гласовна контрола на уредот софтвер асистент, и прочитајте признанија за испратени пораки. Внесување на уредот доаѓа од тастатурата на екранот на мулти-екран на допир или со глас на текст со зборување во микрофон. Внесен текст е поддржани со предвидливото и предлог софтвер;. Таму е мулти-јазик магија-Проверка кој признава многу регионални акценти на различни јазици

Епл е вграден во Мапи стан, кој го замени поранешниот Мапи стан преку Google Maps, е универзално потсмеваше и нема многу одлики се присутни во натпреваруваат мапи апликации. Тоа е исто така познат за да даде неточни правци. Таа користи нови на Apple векторско засновани моторот со кој се елиминира заостануваат , со што за неспокојот зумирање . Нови за Мапи е посетеност од страна на кривина навигација зборува насоки, 3D пати во некои големи градови и сообраќајот во реално време. Посетеност од страна на кривина навигација е достапно само за iPhone 4S или подоцна и iPad 2 или подоцна со мобилните способност , додека 3D пати се достапни само за iPhone 4S или подоцна, iPod touch 5 генерација, и iPad 2 или подоцна.

iOS 6 е способен за добивање документи како интернат поминува , прием билети , купони и лојалност картички преку својата нова штедна книшка стан. Еден уред iOS со штедна книшка може да се скенираат под читателот да обработиме мобилни исплата на локации кои имаат компатибилен хардвер. Во стан има контекст свесни одлики како што се известувања за релевантни купони кога во непосредна близина на даден продавница.

Фејсбук доаѓа интегриран со мајчин апликации на Apple со iOS 6. Фејсбук одлики може да биде директно пристапи од рамките мајчин апликации, како што се календар кој може да ги синхронизира Фејсбук настани, или користат Фејсбук како копче од рамките на Apple App Store .

Нови поставки за приватност се достапни за корисникот. Во прилог на локација услуги, следниве се додадени во iOS 6: фотографии (веќе делумно ограничени во iOS 5), контакти (адресар), календари, потсетници, Bluetooth споделување, Твитер , Фејсбук , и Сина Weibo . iOS 6, исто така доаѓа со "Лимит реклама СЛЕДЕЊЕ" Кориснички контролен во општите поставувања мени за да им овозможи на корисниците можност за да се спречи насочени рекламирање . Рекламирање идентификатор на Apple заменува постојните на компанијата уникатен уред за идентификација (UDID) стандард. Рекламирање мрежи сè уште не користење Рекламирање идентификатор на Apple уред идентификатор стандард не ќе бидат погодени, иако Apple ќе бара стандард во иднина.

Дизајн[уреди | уреди извор]

Епл истакна подобрените изградби на квалитетот на iPhone 5 во својата прес конференција. На рамката се користат во претходните верзии беше редизајнирана да се користи алуминиум композитна рамка. На iPhone 4 и iPhone 4S се користи не’рѓосувачки челик наместо од алуминиум поради Стив Џобс "за метал што си помисли," изгледа убаво кога се носи ".

Сите верзии на iPhone 5 се 18% потенки, 20% полесни, и имаат 12% помалку целокупниот обем од својот претходник, iPhone 4S . Алуминиумско тело на телефонот е 0,30 во (7.6 милиметри) со дебелина. Јаболко на конференцијата тврди дека е најтенкиот паметен телефон во светот во 7,6 милиметри, иако тоа тврдење е спорно како Oppo Пронаоѓач е потенка и некои други паметни телефони може да се смета да биде потенка, во зависност од каде што дебелината се мери. На Oppo Пронаоѓач мерки 6,65 мм на својот најтенок точка и 7,1 милиметри на својот thickest точка што ја прави целокупната потенки отколку на iPhone.

Хардвер[уреди | уреди извор]

iPhone 5 одлики подобрена систем на чип (СПЦ), наречен А6 на Apple , кој Apple вели постигнува двапати на перформансите на А5 , на СПЦ се состои од 1,3 GHz dual-core процесор , 1GB RAM меморија и tri-core PowerVR SGX543MP4 работи на 266 MHz.На iPhone 5 е оперативен меморија ( LPDDR2 -1066 eDRAM ) e двојно, од 512 MB до 1 GB. Капацитетите за складирање на располагање се дефинира на 16, 32 или 64 GB , исто како и 4S; plug-in- мемориски картички . не се поддржани На две бои опции се црни (со црна стакло и чеша-обоени метали трим), и бела (со бели керамички и сребрена боја метал трим);. повторно иста боја опции (иако поинаку имплементирано) како и неговиот претходник на 4S беше На iPhone 5 го задржува 8 MP назад камерата на iPhone 4S, но е подобрена недоволна осветленост перформанси, и има 40% побрзо слика заробување од неговите претходници, додека има пурпурна боја кога силен извор на светлина е присутна во фотографијата. На предната камера, која е достапна преку FaceTime и камерата стан има пониска резолуција, на 1,2 милиони точки. На полнење литиум-јонски полимерни батерии со полнење капацитет од 1440mAh е изградена и не може да биде заменет од страна на корисникот, тоа е оценет на ≤ 225 часа на чекање време и ≤ 8 часа на време за разговор. Постојат три одделни модели на телефон на располагање. Една поддржува CDMA и два GSM верзии . Ова може да има пропратен ефекти за која верзија на уредот, всушност, ќе работат во кои земји / региони [ се бара извор ] телефонот зема нано-картичката , помали од микро-SIM на iPhone 4 и iPhone 4S.

Хардвер компаративни изведуваат со користење Geekbench и GLBenchmark потврдува неколку тврдења дека Apple вклучени на нивното мрежно место и споменати во откривањето на уредот, овие вклучуваат двапати побрз и двапати графички перформанси. Во Geekbench целокупниот хардвер проценка, iPhone 5 доби оценка дека е околу 2,5 пати повисока отколку на iPhone 4S. Репер изведуваат со користење GLBenchmark за iPhone 5 врати резултат кој беше 2 пати подобро отколку на iPhone 4S. Резултатот беше сепак неконзистентни како 3D графика репер проценка користење Passmark враќа резултат кој беше само околу 1,45 пати подобро отколку на iPhone 4S. батеријата проценки спроведени од страна на AnandTech заклучи дека батеријата е пократка на iPhone 5 од својот претходник при извршување на одредени задачи, сепак при вршење на други задачи на iPhone 5 батеријата outlasts на iPhone 4S.

На екранот е 1136 × 640 пиксели со сооднос од речиси точно 16:09, (минус еден дополнителен ред на хоризонтални пиксели). Со дијагонала од 4 "има дисплеј со големина од 6,7 квадратни инчи , во споредба со 5,7 во iPhone 4 и 4S . На пиксел густина останува иста како и на 4S модел, кој е 326 пиксели по инч . Сега, матрица иконите се појави како колона 4 од 6 икони, вклучувајќи ги и оние наоѓа на дното. Ова дава дополнителна ред на иконите на работната површина. во ќелијата допир технологија на сензори од Остро овозможува на екранот, за да бидат потенки, овозможувајќи потенки телефон. На бојната заситеност екранот е 44% поголем од својот претходник. Постојат три микрофони - поставени на предната страна, страна и назад - за бучава отказ и видео повици.

Периферни уреди[уреди | уреди извор]

На iPhone 5, како и на iPod Touch (5-та генерација), iPod Nano (7-ма генерација), iPad (4-та генерација) , и iPad Мини функција нов приклучете го конекторот име Молња , кој го заменува 30-пински Епл Dock конектор воведени во 2003 година од страна на Apple за iPod (3 генерација). Молња Apple конектор има осум игли и сите сигнализација е дигитален. Овој нов конектор е помал од претходниот, помагајќи им на iPhone 5 да биде потенок од неговите претходници. Епл Молња кабли имаат дупликат пиновите на двете страни на секој приклучок, така што може да се вметнува или обратно. Разни додатоци ќе бидат достапни за претворање на Молња Apple конектор за постари 30-пински Епл Dock конекторот или USB , иако не сите стари додатоци ќе работи, како што не сите сигнали се достапни, особено видео излез и iPod OUT функција за BMW автомобили.

Слушалки познат како Apple EarPods се вклучени со iPhone 5 и други уреди објави на Епл медиумски настан на 12 септември 2012 година. Тие заменет слушалки кои беа вклучени со претходната генерација iPhone-и iPods. Според технологија коментатори, редизајнирање на слушалки е со цел да се подобри квалитетот на звукот со дозволување на воздух да патуваат во и надвор послободно. Епл тврди дека редизајн на нивните слушалки овозможува да "соперник на high-end слушалки, кои чинат неколку стотици долари повеќе". Критика од Gizmodo и TechRadar заклучи дека иако редизајниран слушалки звучеше подобро од својот претходник, квалитетот на звук произведена е уште се смета за сиромашно. TechRadar понатаму тврди дека EarPods е инфериорен во однос на другите слушалки со слична цена.

Прием[уреди | уреди извор]

Критички прием[уреди | уреди извор]

iPhone 5 доби главно позитивни критики од коментаторите и рецензенти. Тим Стивенс од Engadget пофали на iPhone 5 за својата висока резолуција на екранот надминување дека на iPhone 4S, кој се смета за еден од најдобрите телефон екрани достапни на пазарот. Стивенс беше критичен во однос на нов конектор, кој е неспојлива со уреди и кабли кои ги користат заменет 30 пински конектор, иако ЛА Тајмс објави дека ова е промена потребно да се направи уред помал од својот претходник. Engadget согласија дека Apple исполнети повеќето од ветувањата изјави на своето мрежно место, како на пример "подобро батеријата перформанси", "двапати графички перформанси" и "двапати побрзо." Дејвид Pogue на The New York Times смета за 4-инчен ретината се прикаже "убаво, но не го менува животот промена", и го пофали Молња конектор за нејзината големина, набитост и реверзибилност, додека истакнувајќи недостатокот на поддршка за постари додатоци, забележувајќи дека "Епл има долга историја на убиството надвор технологии, inconveniently и скапо , дека јавноста ја возљубија ". технологија колумнист Ед Baig на САД денес бев импресиониран дека Apple се сретна со јавноста "возвишени очекувања" за iPhone 5 во конкурентен пазар. Во поправка способност преглед , iFixit најде на iPhone 5 полесно да ја размонтираат и поправка од својот претходник.

Рецензенти и коментатори се критични за нови Мапи стан кој го замени Google Мапи во iOS 6. Тоа беше соопштено да содржи грешки, како што затурање на атракција тагови, насочување на корисниците да погрешни локации и сиромашните сателитски слики. Девет дена по ослободувањето Мапи, Apple издаде соопштение во кое се извинува за фрустрација имаше предизвикани клиенти и препорачува дека тие се обидуваат за алтернативни мапи услуги.

Gizmodo уредник Дијаз дискутира преписката помеѓу Apple и на читателот за пурпурна одблесокот во фотографии, направени на iPhone 5 камера. Одговор на Apple на ова прашање е дека тоа е нормално и ги советуваше клиентите да го насочувате фото апаратот подалеку од светлина извори кога преземање на слики. тестовите спроведени од TechCrunch укажуваат дека проблемот постоел на iPhone 4S, но беше повеќе различни и се изговара на iPhone 5. потрошувачите Извештаи покажа дека Purple Haze ефект се случи на телефони неколку други производители вклучувајќи Samsung Галакси С III и Моторола Droid Razr Maxx , и дека тоа не беше помалку изразени на iPhone 4S. Во извештајот се заклучува дека дигитални фото апарати воопшто, вклучително и повисоки крајот на SLRs , сите може да страдаат од одблесокот во која пурпурна-затемнети ефект не беше невообичаено.

На слој на црна и бела модели оштетени надвор лесно на некои уреди, изложување на светол алуминиум под неа, и извршен Епл одговор-мејл преписка од погодените клиент сумирани дека тоа е нормално за алуминиум до нула. Терминот "scuffgate", повикување на " antennagate ", која влијае на iPhone 4, беше применет од различни извори, како што се CNET , Yahoo вести , и All Things Digital да се опише scuffing прашање. На белиот модел е соопштено да излегуваат во јавноста светло зад екранот, иако ова прашање не е уникатен на iPhone 5, како што исто така влијае на другите Apple уреди.

Комерцијални прием[уреди | уреди извор]

Главен економист ЈП Морган, Мајкл Ferol рече дека "продажбата на iPhone 5 може да го зголеми годишна САД раст на БДП од 3,2 милијарди долари или 12800000000 $ на годишно ниво."

TechCrunch објавија дека iPhone 5 распродадени дваесет пати побрзо од 4 и 4S модели. Епл изјавил дека тие биле "издувана од страна на клиент одговор". Фил Шилер, на Apple потпретседател на маркетинг во светот, изјави дека повеќе од два милиони iPhone 5 наредби добиле во првите 24 часа. AT & T, рече дека iPhone 5 беше најбрзо продаваниот iPhone на компанијата некогаш понудени, продавајќи над пет милиони единици на лансирање викенд. Ослободување и продажба на iPhone 5, исто така, го забавија растот на Android според уделот на пазарот, извештаи објавени од страна на Kantar Worldpanel Comtech.

Потоа по објавувањето на iPhone 5, Apple акции се искачија на повеќе од $ 700 и достигнаа 705,07 $, но акциите наскоро падна на $ 652,59 и загуба од 30 милијарди долари во приходи се случи првенствено поради претходна цел продажба не ги исполнува очекувањата дека беа поставени поради "возбуда". И покрај големиот број на публицитет околу Епл Мапи прашање, хардверски дефекти и продажба беа главните соработници на падот на акциите според некои анализи.

LTE прием и употребливост[уреди | уреди извор]

AT & T , Verizon , и Спринт ќе понуди LTE пристап во САД , додека во Велика Британија , само ЕЕ ќе биде во можност да понудат LTE пристап. Сите превозници во Канада продажба на iPhone 5 имаат свои LTE мрежите кои вклучуваат Роџерс Безжична , Fido решенија , Бел подвижност , Богородица на мобилен Канада , Telus подвижност и Koodo Мобилни .

Т-Мобиле, иако во моментов не е продажба на iPhone 5, е продажба на нано СИМ картички за отклучен телефони. Во обид да привлечат корисници, компанијата е со користење HSPA + во 1900 MHz, како и нудат неограничен податоци за корисниците. Првата испорака на нано СИМ пристигна во текот на 6 октомври 2012 викенд.

42 официјално признати бендови постојат за LTE, сепак промоции се соединуваат околу повеќе популарна бендови од регионот, врз основа на она што историски е ставена на располагање. Во Европа, тоа значи дека 2,6 GHz (на 3G експанзија бенд) и 800 MHz (ослободен од аналогна телевизија), со 1.800 MHz се појавува во неколку места, вклучувајќи Велика Британија. Во Германија само на T-Mobile мрежа со LTE 1,8 GHz бенд ќе бидат поддржани и нема да работи во целата земја.

Некои земји во Европа, вклучувајќи Данска , Норвешка , Шведска и други-ќе не биде во можност да им понуди на iPhone 5 LTE поврзување на нивните клиенти на нивните сегашни LTE мрежи, како што веќе распоредени LTE во 2,6 GHz, кои на iPhone 5 не поддржува.

За разлика од iPhone 4S, кој беше единствениот " светски телефон "произведени од страна на Apple, постојат три верзии на iPhone 5 во однос на честотата и технологија употреба. Сите три работат на 2G GSM / GPRS и 3G UMTS / EDGE мрежи на двете 800 и 1900 MHz бранова должина кои се користат во Америка, а 900 и 1800 MHz бранова должина се користи на друго место. Една верзија, исто така, работи на CDMA мрежи, како Sprint и Verizon. Друга има LTE само за 1700/2100 MHz AWS бендот, а на 700 MHz бендот обновени по принудено претворање на дигитална телевизија во САД (канали 52-56), и така LTE е само употреблив на АТ & Т Една третина работи на неколку други LTE бендови во други земји.