Grove.io

Од Википедија — слободната енциклопедија

Grove.io, првично како Convore, ― семрежен прилог за разговор во живо, создадена од соосновачите Ерик Флоренцано, Лија Калвер и Ерик Мегваер.

PC World рекле: „Работи како агрегат за вести, како и форум за прашања/одговори за своите огромен број теми“;[1] според MIT Technology Review, таа ја имала „исполираноста и повратниот одговор што им недостигаат на повеќето нови (мрежни) места кои се слични“.[2]

Во јануари 2012 година, Convore се свртел кон Grove.io, со фокус на обезбедување услуги за бизниси, и како основна одлика што била заснована на IRC.[3] Претстојното затворање на услугата на Convore било објавено на нивната мрежна страница и на Твитер во февруари истата година.[4][5]

Во октомври 2016 година, Grove.io објавиле дека се затвора и им препорача на корисниците да користат Slack како замена.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kennedy, Jason (18 април 2011). „Social Media Treats: Convore and SoftCity“. PCWorld. Архивирано од изворникот на 2011-11-24. Посетено на 11 февруари 2023.
  2. „New Chat Thing Convore Is Google Wave Minus the Suck“. Technology Review. Архивирано од изворникот на 2011-04-16. Посетено на 11 февруари 2023.
  3. „Convore is reborn as Grove.io, a chat service for businesses“. Gigaom. 10 јануари 2012. Архивирано од изворникот на 2019-05-19. Посетено на 11 февруари 2023.
  4. „Convore Shutting Down April 1st“. Convore. Архивирано од изворникот на 8 декември 2012. Посетено на 11 февруари 2023.
  5. „Convore Shutting Down April 1st“. Twitter. 20 февруари 2012. Посетено на 11 февруари 2023.
  6. „Closing up shop“. Grove.io. 10 октомври 2016. Посетено на 11 февруари 2023.
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „creators“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]