Global Area Network

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

IEEE 802.20 или Mobile Broadband Wireless Access (MBWA) е IEEE Standard овозможува распоредување низ светот на мулти-продавач на интероперабилен мобилен широкопојасен безжичен пренос на мрежи.[1]

Преглед[уреди | уреди извор]

Се надеваме дека таквиот интерфејс ќе овозможи создавање на евтини и навистина мобилни широкопојасни безжични мрежи, кои се наречени Mobile-Fi.

IEEE 802.20 ќе биде одредена според слоевита архитектура, што е во согласност со другите IEEE 802 спецификации. Обемот на работната група се состои од Физичко ниво (PHY), Медиум за контрола на пристап (MAC) и Логички линк контрола (LLC) слоеви. Интерфејсот на воздухот ќе работи во опсезите под 3,5 GHz и со максимален проток на податоци на над 80 Mbit/s.

Целите на 802,20 и 802.16e т.н. "WiMAX мобилен", се слични. Предлогот 802,20 спецификација беше изгласан и одобрен на 18 јануари 2006 година.

IEEE го одобри 802.20-2008, Физичка и Медиум за контрола спецификација на 12 јуни 2008. Сега е слободно достапно на веб-страната на IEEE.

Основните спецификации кои се предложени за оваа спецификација имаат значително повисоки цели од оние на располагање на нашата сегашна мобилна архитектура.

Технички опис[уреди | уреди извор]

Предложени бенефиции на стандард:

 • IP роаминг и преземањето (повеќе од 1 Mbit/s)
 • Нов MAC и PHY со IP и адаптивни антени
 • Оптимизиран за целосна мобилност до возна брзина од 250 km/h
 • Работи во Лиценцирано Band (под 3,5 GHz)
 • Користи пакети архитектура
 • Ниска латентност

Некои технички детали

 • Широкo-опсежни од 5, 10 и 20 MHz.
 • Врв на податочна рата од 80 Mbit / s.
 • Спектрална ефикасност над 1 bit/sec/Hz користејќи MIMO.
 • Слоевита фреквенција алоцира OFDM превезува во близина, средна далечина и голема далечина на телефони, подобрување на SNR (работи најдобро за SISO мобилни телефони.)
 • Поддржува ниско-битна ефикасност, пренесувајќи до 100 телефонски повици за MHz.
 • Хибриден ARQ до 6 преноси
 • Основен слот за период од 913 микросекунди носење на 8 OFDM симболи.
 • Еден од првите стандарди за поддршка на двете TDM (FL,RL) и посебни фреквенции (FL,RL) ангажмани.

Историја[уреди | уреди извор]

802,20 работната група беше предложена како одговор на ArrayComm's iBurst стандардот. Мобилниот широкопојасен безжичен пренос (MBWA) работната група беше одобрена од IEEE Стандард одборот на 11 декември 2002, со цел да се подготви формална спецификација за пакет-базиран воздушен интерфејс дизајниран за IP- базирани сервиси. Од почетокот Qualcomm го виде iBurst и неговата стандардизација како конкурентна закана, тие направија се што можеле да го попречат напредокот на стандардот.

На 8 јуни 2006 година, одборот на IEEE-SА стандардите изрежирале за сите активности на 802,20 работната група да бидат привремено суспендирани. Оваа суспензијата стапи во сила веднаш и продолжи се до 1 октомври 2006 година..[2] [3]

На 15 септември 2006 година, одборот на IEEE-SА стандардите го одобри планот да им се овозможи на IEEE 802,20 работната група да продолжи со својата работа и да се развие мобилниот широкопојасен безжичен пристап стандард и да се обезбеди најдобра можност за неговото завршување и одобрување.[4]

На 17 јули 2007 година, извршниот комитет на IEEE 802 заедно со својот комитет за надзор на 802,20 ја одобри промената на гласањето во 802,20 работната група. Гласањето беше променето од страна на поедин гласачки член на базиран систем. Затоа оригиналниот навод за доминација и недостиг на транспарентност на процесот ја зголеми оваа можност. Со некои од овие прашања можеби повторно да биде прашана управувачката група на IEEE 802 за да го презеде овој проактивен чекор со уште еден обид да се обезбеди на IEEE процес за овој стандард.[5]

На 12 јуни 2008 година, на IEEE ги одобри новите стандарди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „IEEE Working Group Announces Updated 1647-2008 e Language Standard (12 June 2008)“. конс. 2008-06-15. 
 2. Steve Mills. „Status of 802.20“ (PDF). IEEE. конс. 2008-06-15. 
 3. „EETimes.com - Updated: IEEE 802.20 working group declares 'cooling off' period (15 June 2006)“. конс. 2008-06-13. 
 4. „IEEE-SA ADOPTS PLAN TO MOVE 802.20(TM) BROADBAND WIRELESS STANDARD FORWARD“. конс. 2008-06-13. 
 5. „Media Statement from IEEE Standards Association Regarding the Status of the IEEE 802.20 Standard and Working Group“. конс. 2008-06-13. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:IEEE standards