Прејди на содржината

Gesta Romanorum

Од Википедија — слободната енциклопедија

Gesta Romanorum (латински: „Дела на Римјаните“) - зборник на анегдоти, приказни и случки од римската историја. Оваа книга настанала во XIII-XIV век и претставувало важен извор на средновековната култура и на многу писатели (на пример, Шекспир) им служело како основа за нивните книжевни дела.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 138.