Cividini

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CIVIDINI
Основач(и)Миријам и Пјеро Чивидини
Дејност
ПорталМатична страница

Cividini (изговорено: Чивидини) е италијанска модна куќа[1] позната по производство на луксузна трикотажа од кашмир, основана во 1988 година од идејата на Пјеро Чивидини и неговата сопруга Миријам Чивидини.

Историја[уреди | уреди извор]

На лансирањето на првата збирка на „ Прет-а-портер“ (спремна за носење) за време на Миланската модна недела во 1995 година, тие први покажале плетена облека и ткаени алишта изработени од свилно-челична ткаенина, материјал кој заедно со различните специјални техники на завршна обработка (печатење со мастилно вбризгување, боење на маици, печатење на екран, пигментно печатење, печатење за корозија, класично боење и рачно насликано) ја дефинирало уникатната рачна изработка на италијанската марка. Овие техники и материјали станале вообичаени со текот на годините, но во тоа време биле опитни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FashionModelDirectory.com, The FMD -. „Cividini - Fashion Brand | Brands | The FMD“. The FMD - FashionModelDirectory.com. Посетено на 8 октомври 2020.