C-реактивен протеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CRP
PDB 1b09 EBI.jpg
Достапни структури
PDBOrtholog search: PDBe RCSB
Идентификатори
СинонимиCRP, PTX1, C-reactive protein, pentraxin-related, C-Reactive Protein
External IDsOMIM: 123260 MGI: 88512 HomoloGene: 128039 GeneCards: CRP
RNA expression pattern
PBB GE CRP 205753 at fs.png

PBB GE CRP 37020 at fs.png
More reference expression data
Orthologs
ВидовиЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

NM_000567
NM_001329057
NM_001329058

NM_007768

RefSeq (protein)

NP_000558
NP_001315986
NP_001315987

NP_031794

Location (UCSC)n/aChr 1: 172.7 – 172.83 Mb
PubMed search[2][3]
Википодатоци
View/Edit HumanView/Edit Mouse

C-реактивен протеин (CRP) е ануларен (прстеновиден), пентамерен протеин присутен во крвната плазма, чии нивоа се зголемуваат како одговор на воспаление.

CRP се синтетизира од страна на црниот дроб[4] како одговор на факторите кои се ослободуваат од макрофагите и масните клетки (адипоцити).[5] Претставува член на фамилијата на пентраксини.[4]

Историја[уреди | уреди извор]

CRP бил откриен од Тилет и Франсис во 1930 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 GRCm38: Ensembl release 89: ENSMUSG00000037942 - Ensembl, May 2017
  2. „Human PubMed Reference:“. 
  3. „Mouse PubMed Reference:“. 
  4. 4,0 4,1 C-reactive protein: a critical update. „The Journal of Clinical Investigation“ том  111 (12): 1805–12. јуни 2003 г. doi:10.1172/JCI18921. PMID 12813013. 
  5. Adipokines: molecular links between obesity and atheroslcerosis. „American Journal of Physiology. Heart and Circulatory Physiology“ том  288 (5): H2031–41. мај 2005 г. doi:10.1152/ajpheart.01058.2004. PMID 15653761. 
  6. Serological reactions in pneumonia with a nonprotein somatic fraction of pneumococcus. „The Journal of Experimental Medicine“ том  52 (4): 561–71. септември 1930 г. doi:10.1084/jem.52.4.561. PMID 19869788.