Aureoboletus auriporus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aureoboletus auriporus
Научна класификација
Царство:
Колено:
Класа:
Ред:
Семејство:
Род:
Биномен назив
Aureoboletus auriporus

(Peck) Pouzar (1957)
Синоними
  • Boletus auriporus Peck (1872)
  • Ceriomyces auriporus (Peck) Murrill (1909)
  • Xerocomus auriporus (Peck) Singer (1940)
  • Pulveroboletus auriporus (Peck) Singer (1947)
  • Aureoboletus novoguineensis Hongo (1973)
  • Aureoboletus auriporus var. novoguineensis (Hongo) Klofac (2010)

Aureoboletus auriporus, е вид на габа од фамилијата Boletaceae што се среќава во Европа и Северна Америка. Првично бил опишан во 1872 година од американскиот миколог Чарлс Хортон Пек, кој го нарекол Boletus auriporus. Зденек Поузар го пренел во родот Aureoboletus во 1957 година

Видот може да се јаде и може да се помеша со (исто така јадливиот) Xerocomus illudens.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на северноамерикански болетови

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Phillips, Roger (2010). Mushrooms and Other Fungi of North America. Buffalo, NY: Firefly Books. стр. 256, 258. ISBN 978-1-55407-651-2.