Amanita citrina

Од Википедија — слободната енциклопедија

Amanita citrina ( синоним Amanita mappa ), попозната како лажна капа за смрт или citron amanita,[1] е базидиомикотска печурка, една од многуте во родот Amanita. Расте во силикатна почва во летните и есенските месеци. Носи бледо жолта или понекогаш бела капа, со бело стебло, прстен и волва. Иако не е смртоносен, тој не може да се јаде и често се меша со смртоносната шапка (Amanita phalloides ).

Опис[уреди | уреди извор]

Amanita citrina group.jpg

Оваа печурка има месести бледо жолта, или понекогаш бела, капа од 4-10 см. преку, покриени со неправилни закрпи. Жабрите и месото се бели. Има голема волва во основата на 6-8 см. високо стебло, кое има јасен прстен. Често се меша со поврзаната печурка за смртна шапка ( Amanita phalloides ), па оттука и името.[2]

Дистрибуција и живеалиште[уреди | уреди извор]

Лажната смртна капа се наоѓа во листопадни и иглолисни шуми во есен во Европа.[2] Го има и во северноамериканските дабови и борови шуми.

Токсичност[уреди | уреди извор]

Се покажа дека оваа печурка содржи токсин алфа-аманитин.[потребна е референца] Сепак, беше откриено дека количините на овој отров се многу мали и нема да предизвикаат никакви негативни ефекти освен ако печурката не се внесе во многу големи количини.  Исто така, содржи токсин буфотенин.[3] Иако се смета дека не може да се јаде, најголемата опасност за овој вид е неговата изразена сличност со капачето за смрт.[4]

Оваа печурка не се јаде, има мирис на семе од репка или компир.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Standardized Plant NamesStandardized Plane Names: A Catalogue of Approved Scientific and Common Names of Plants in American Commerce.F. L. Olmstead , F. V. Coville , H. P. Kelsey“. Botanical Gazette. 78 (2): 242–242. 1924-10. doi:10.1086/333379. ISSN 0006-8071. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 P. Jordan & S. Wheeler (2001). The Ultimate Mushroom Book. Hermes House. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Ultimatemush“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Ultimatemush“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Miller Jr., Orson K.; Miller, Hope H. (2006). North American Mushrooms: A Field Guide to Edible and Inedible Fungi. Guilford, CN: FalconGuide. стр. 36. ISBN 978-0-7627-3109-1.
  4. Phillips, Roger (2010). Mushrooms and Other Fungi of North America. Buffalo, NY: Firefly Books. стр. 27. ISBN 978-1-55407-651-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]