Algyroides marchi

Од Википедија — слободната енциклопедија
Algyroides marchi
Научна класификација
Нерангирано: Chordata
Ред: Squamata
Valverde, 1958
Род: Algyroides
Научна класификација
Царство:
</div
Тип:
</div
Класа:
</div
Ред:
</div
Семејство:
</div
Род:
</div
Биномно име


Загрозеност[уреди | уреди извор]

Овој вид се смета за загрозен.

Распростанетост[уреди | уреди извор]

Ареалот на видот е ограничен на една држава. Шпанија е единственото познато природно живеалиште на овој вид.

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Живеалишта на видот се шумите и планините. Видот по висина е распространета од 700 до 1700 метри надморска височина.

Литература[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] База података укључује и доказе о ризику угрожености. (језик: енглески)