2014 MU69

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2014 MU69
2014MU69 MVIC crop2.jpg
Откривање
ОткривачХабл (вселенски телескоп)
Откриено26 јуни 2014
Ознаки
MPC ознака2014 MU69

2014 MU69 е класичен објект во Кајперовиот појас и таргет на сондата Нови Хоризонти, избран во август 2015 за прелет на 1 јануари 2019.[1] После четири промени на курсот на 22, 25, 28 октомври и 4 ноември, Нови Хоризонти сега е упатен кон 2014 MU69,[2][3] за кој се проценува дека има дијаметар од 45 км.

Името 2014 MU69 е привремена ознака и покажува дека тој е 1745-ти објект откриен помеѓу 16 и 30 јуни 2014 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Barnett, Amanda. „Pluto probe gets new assignment“, „CNN“, 28 август 2015 (посет. 7 октомври 2015 г).
  2. Dunn, Marcia. „NASA's New Horizons on new post-Pluto mission“, „AP News“, 22 октомври 2015 (посет. 25 октомври 2015 г).
  3. NASA's New Horizons Completes Record-Setting Kuiper Belt Targeting Maneuvers“, 5 ноември 2015 (посет. 6 ноември 2015 г).