1948 ИКФ Светски Кану Спринт Шампионати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

1948 ИКФ Светски Кану Спринт Шампионатите беа одржани во Лондон, Велика Британија. Овој настан беше организиран од Интернационалната Кану Федерација (ИКФ), формирана во 1946, порано како Internationale Repräsentantenschaft Kanusport (IRK).

Во машка конкуренција беа одржани четири кајак дисциплини. Една кајак дисциплина беше во конкуренција жени. Во единствената дисциплина кајак во женска конкуренција, К-2, дистанцата беше намалена од 600 на 500 метри на овие шампионати. Овие дисциплини беа вонредни откако не беа вклучени на овие шампионати, исто така одржани во Лондон.

Ова се втори по ред шампионати на мирни води откако заврши Втората светска војна.

Медали[уреди | уреди извор]

Кајак мажи[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Време Сребро Време Бронза Време
K-1 500 м  Герт Фредриксон (ШВЕ)  Ларс Гласер (ШВЕ)  Паул Агер (ДАН)
K-1 4 x 500 м реле  Шведска
Ларс Гласер
Ларс Хелсвик
Ленарт Клингсторм
Герт Фредриксон
 Норвешка
Ивар Матисен
Ивер Иверсен
Ханс Гулбрандсен
Еивинд Скабо
 Данска
Бернхард Јенсен
Паул Агер
Еџвинд Хансен
Јохан Коберап
K-2 500 м  Финска
Тор Акселсон
Нилс Бјорклоф
 Данска
Алфред Кристенсен
Фин Расмусен
 Данска
Бернхард Јенсен
Еџвинд Хансен
K-4 1000 м  Шведска
Ханс Берглунд
Ленард Клингсторм
Гунард Акерлунд
Ханс Ветерсторм
 Австрија
Херберт Клеп
Паул Фехлингер
Волтер Пиеман
Алберт Умгехер
Чешка Чехословачка
Лудвик Клима
Карел Лометцки
Ота Кроутхилл
Милош Печ

Кајак жени[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Време Сребро Време Бронза Време
K-2 500 м  Данска
Карен Хоф
Бодил Свендсен
Чешка Чехословачка
Марта Кохоутова
Ружена Кошталова
 Австрија
Фритзи Швингл
Гертруд Лиебхард

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Данска 1 1 3 5
2  Шведска 3 1 0 4
3  Австрија 0 1 1 2
4 Чешка Чехословачка 0 1 1 2
5  Финска 1 0 0 1
6  Норвешка 0 1 0 1
Total 5 5 5 15

Наводи[уреди | уреди извор]