Шаблон:Инфокутија Фудбалер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Инфокутија Фудбалер
{{{image}}}
Лични податоци
Полно име Инфокутија Фудбалер
Роден на    {{{dateofbirth}}}
Роден во    {{{cityofbirth}}}
Починал на    {{{dateofdeath}}}
Починал во    {{{cityofdeath}}}, {{{countryofdeath}}}
Висина {{{height}}}
Положба {{{position}}}
Клупски податоци
Сегашен клуб {{{currentclub}}}
Број {{{clubnumber}}}
Младинска кариера
{{{youthyears}}} {{{youthclubs}}}
Сениорска кариера1
Години Клуб Наст. (гл-ви)*
{{{years}}} {{{clubs}}} {{{caps(goals)}}}   
Репрезентација2
{{{nationalyears}}} {{{nationalteam}}} {{{nationalcaps(goals)}}}
Екипи под раководство
{{{manageryears}}} {{{managerclubs}}}

1 Настапи и постигнати голови како сениор
се брои само домашна лига
(тековно за {{{pcupdate}}} г.)
2 Податоците за репрезентација се тековни
за {{{ntupdate}}} г.
* Настапи (Голови)

Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Оваа шаблонска документација е превметната од Шаблон:Инфокутија Фудбалер/doc [уреди]

Намена[уреди извор]

Шаблонот {{Инфокутија за фудбалер}} е наменет за да овозможи брз преглед врз главните и најпотребните податоци за некој фудбалер или менаџер, без читателот да ја чита целата статија. Најсоодветно служи за професионални играчи и менаџери и не би требало да се употребува за аматери, без разлика на нивниот талент.

Употреба[уреди извор]

За активни играчи

{{Инфокутија за фудбалер
| име          = 
| слика         = 
| цело име       = 
| изворно име      = 
| роден-датум      = 
| роден-град      = 
| роден-држава     = 
| висина        = 
| позиција       = 
| сегашен клуб     = 
| клуб-бројка      = 
| младински години   = 
| младински клубови   = 
| години        = 
| клубови        = 
| мечови(голови)    = 
| реп-години      = 
| репрезентација    = 
| реп-мечови(голови)  = 
| тим-обнова      = 
| реп-обнова      = 
}}

За поранешни играчи

{{Инфокутија за фудбалер
| име          = 
| слика         = 
| цело име       = 
| изворно име      = 
| роден-датум      = 
| роден-град      = 
| роден-држава     = 
| починал-датум     = 
| починал-град     = 
| починал-држава    = 
| висина        = 
| позиција       = 
| младински години   = 
| младински клубови   = 
| години        = 
| клубови        = 
| мечови(голови)    = 
| реп-години      = 
| репрезентација    = 
| реп-мечови(голови)  = 
}}

За играчи кои станале менаџери

{{Инфокутија за фудбалер
| име          = 
| слика         = 
| цело име       = 
| изворно име      = 
| роден-датум      = 
| роден-град      = 
| роден-држава     = 
| починал-датум     = 
| починал-град     = 
| починал-држава    = 
| висина        = 
| позиција       = 
| сегашен клуб     = 
| младински години   = 
| младински клубови   = 
| години        = 
| клубови        = 
| мечови(голови)    = 
| реп-години      = 
| репрезентација    = 
| реп-мечови(голови)  = 
| менаџер-години    = 
| менаџер-клубови    = 
}}

За менаџери кои не биле играчи

{{Инфокутија за фудбалер
| име          = 
| слика         = 
| цело име       = 
| изворно име      = 
| роден-датум      = 
| роден-град      = 
| роден-држава     = 
| починал-датум     = 
| починал-град     = 
| починал-држава    = 
| сегашен клуб     = 
| менаџер-години    = 
| менаџер-клубови    = 
}}

Параметри[уреди извор]

Задолжителни
 • {{{име}}} — Најупотребуваното име на играчот.
 • {{{роден-датум}}} — Датумот на раѓање на играчот.
 • {{{роден-град}}} — Местото на раѓање на играчот.
 • {{{роден-држава}}} — Државата во којашто се родил играчот.
Изборни
 • {{{цело име}}} — Целосното име на играчот.
 • {{{цело име}}} — Името на играчот на изворниот јазик.
 • {{{слика}}} — Слика на играчот. Најсоодветна би била слика на терен со дрес од најнедамнешниот тим.
 • {{{висина}}} — Висината на играчот во центиметри, само бројка.
 • {{{позиција}}} — Највообичаената позиција на играчот. Ако играчот играл на повеќе позиции, треба да се одбере најзначајната и во статијата да се објасни зошто таа е најзначајна.
 • {{{сегашен клуб}}} — Клубот за којшто моментално игра играчот. Ако играчот се повлекол од играње, треба да се остави празно.
 • {{{клуб-бројка}}} — Бројката на дресот на играчот од најнедамнешниот клуб.
 • {{{години}}} — Листа со годините за коишто играчот имал договори со секој клуб, одвоени со <br />.
 • {{{клубови}}} — Листа со клубовите со коишти играчот имал договори, одвоени со <br />.
 • {{{мечови(голови)}}} — Листа со мечовите што ги одиграл и головите што ги дал играчот во лигата за секој клуб (плејофите не не се вбројуваат во мечови во лигата според повеќето статистички извори (на пр. Soccerbase и Sky Sports (Rothmans) Football Yearbook, и затоа не треба да бидат вклучени во инфокутијата), одвоени со <br />.
 • {{{младински клубови}}} — Листа со младинските клубови во коишто играл играчот, одвоени со <br />.
 • {{{младински години}}} — Листа со годините во коишто играчот играл во секој од младинските клубови, одвоени со <br />.
 • {{{реп-години}}} — Листа со годините во коишто играчот бил дел од државната репрезентација, одвоени со <br />.
 • {{{репрезентација}}} — Листа со репрезентации за коишто играл играчот, вклучувајќи ги овде и несениорски тимови, како U21, одвоени со <br />.
 • {{{реп-мечови(голови)}}} — Листа со мечовите што ги одиграл и головите што ги дал играчот во сите натпреварувања и пријателски натпревари за секоја репрезентација, одвоени со <br />.
 • {{{тим-обнова}}} — Датумот на последната обнова на инфокутијата на статистиката за играчот во сегашниот клуб (не е потребно ако играчот се повлекол).
 • {{{реп-обнова}}} — Датумот на последната обнова на инфокутијата на статистиката за играчот во сегашната репрезентација (не е потребно за поранешни играчи).

Примери[уреди извор]

Влезен код
{{Инфокутија за фудбалер
| име          = Трпко Трпкоски
| слика         = [[Слика:Soccer goalkeeper.jpg|180п|Трпко Трпкоски]]
| цело име       = Трпко Трпкоски Поречки
| изворно име      = Т`рпко Т`рпкуски Паречки
| роден-датум      = [[1 јануари]], [[1975]]
| роден-град      = [[Македонски Брод|Брод]]
| роден-држава     = [[Република Македонија|Македонија]]
| висина        = 190
| позиција       = Голман
| сегашен клуб     = [[ФК Вардар]]
| клуб-бројка      = 1
| младински години   = 1985–1987<br>1988–1991
| младински клубови   = Порече Јуниори<br>Вардар Јуниори
| години        = 1992–1998<br>1999–2000<br>2001<br>2002–
| клубови        = ФК Шкендија<br>ФК Беласица<br>ФК Пелистер<br>ФК Брегалница
| мечови(голови)    = {{0}}75 (26)<br>{{0}}32 (11)<br>{{0}}15 {{0}}(7)<br>113 (46)
| реп-години      = 1991<br>1996–1998<br>1999–
| репрезентација    = Македонија<br>Зимбабве<br>Уганда
| реп-мечови(голови)  = {{0}}{{0}}1 {{0}}(0)<br>{{0}}{{0}}8 {{0}}(2)<br>{{0}}46 (13)
| тим-обнова      = 02:50, 1 ноември 2007 (UTC)
| реп-обнова      = 02:50, 1 ноември 2007 (UTC)
}}

Резултат
Инфокутија Фудбалер
Лични податоци


* Настапи (Голови)