Чудовиште од Мурманск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чудовиште од Мурманск
Coelophysis silhouette.svg
ВидКриптид
ПодвидЖив диносаурус
Подрачје Русија
Живеалиштемочуришта од околината на Мурманск
Илустрација.
илустрација на наводниот изглед на Чудовиштето од Мурманск

Чудовиште од Мурманск (англиски: Murmansk Monster) наводно е криптид од околината на Мурманск во Русија.

Опис на криптидот[уреди | уреди извор]

Се опишува како Тероподски диносаурус од семејството Орнитомимиди, со нозе долги 2 метри и со тамно перје преку грбот.

Хронологија на средби со оваа суштество и видувања[уреди | уреди извор]

  • Првото видување се случило во летото 1995 година. Двајца мажи, кои се возеле во автомобил по локален пат надвор од Мурманск, наводно виделе пред автомобилот невообичаено суштество како го претрчало патот и исчезнува во околните грмушки. Изгледало како комбинација на ној и рептил.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]