Чинчеро (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чинчеро
Chinchero
Округ
Пазар во Чинчеро
Пазар во Чинчеро
Координати: 13°23′28″S 72°2′52″W / 13.39111° ЈГШ; 72.04778° ЗГД / -13.39111; -72.04778Координати: 13°23′28″S 72°2′52″W / 13.39111° ЈГШ; 72.04778° ЗГД / -13.39111; -72.04778
Држава Перу
РегионРегион Куско
ПокраинаУрубамба
основан9 септември 1905
Главен градЧинчеро
Управа
 • ГрадоначалникУмберто Уаман Аукапума
Површина
 • Вкупна94,57 км2 (3,651 ми2)
Надм. вис.&100000000000037620000003.762 м
Население (попис од 2005)
 • Вкупно9.958
 • Густина1,1/км2 (2,7/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
UBIGEO081302
Мреж. местоmunichinchero.gob.pe

Чинчеро е округ во Перу во покраината Урубамба во регионот Куско.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]