Чачапојаско-кечуански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чачапојаско-кечуански дијалект
Chachapuya Runashimi / Kichwa
Застапен воПеру
Говорници6,000  
Јазично семејство
кечуански
  • кечуански II
    • чачапојаско-кечуански дијалект
Јазични кодови
ISO 639-2que
ISO 639-3quk

Чачапојаско-кечуанскиот е варијанта/ дијалект на кечуанскиот јазик кој се зборува во покраините Чачапојас и Луја во Перу. Овој дијалект е загрозен дијалект, бидејќи мал број деца го изучуваат и го користат во секојдневната комуникација. Се верува дека округот Конила е последниот округ во Перу каде се изучува дијалектот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Gerald Taylor (2006): Diccionario Quechua Chachapoyas – Lamas (Castellano)

Поврзано[уреди | уреди извор]