Чакшири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чакшири

Чакшири се дел од машка српска народна носија. Се јавуваат во 16 век, а на почетокот на 20 век исфрлени се од народната носија на Србија. Главно се правеле од сукно, тканина како платно. Долгото турско владеење и економската потчинетост оставиле длабок траг во носијата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бјеладиновић, Јасна (01. 09. 2011). Народне ношње у XIX и XX веку. Србија и суседне земље. [Књ. 1]. Etnografski muzej u Beogradu. стр. 447. ISBN 978-86-7891-060-9. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]