Ц/1702 Х1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ц/1702 Х1
Откривање
ОткривачМарија Кирх
Откриена20 април 1702 година
Други
ознаки
Ц/1702 Х1
„Комета од 1702 година“

Ц/1702 Х1 (исто така позната како „комета од 1702“) е комета откриена од Марија Кирх во Германија на 20 април 1702 година[1].

1702 забележана[уреди | уреди извор]

Кирх ја открила кометата на 20 април 1702 година. Кометата била на кратко растојание над хоризонтот и се вели дека личи на „небулозна ѕвезда“.

Независно откритие било направено од Филип де Ла Хире (Париз, Франција) на 24 април.

Последното набљудување на кометата било направено од Бјанкини и Маралди на 5 мај 1702 година.

Орбита[уреди | уреди извор]

Многу слични параболични орбити биле пресметани за C / 1702 Х1 од Никола Луј де Лакај (1761) и Јохан Карл Буркхард (1807).

Најблиски приоди до Земјата[уреди | уреди извор]

  • 1702-04-20: 0,0435 од Земјата

Наводи[уреди | уреди извор]