Црква „Св. Благовештение“ (Тинос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свето Благовештение
Παναγία της Τήνου
Основни податоци
МестоТинос, Грција
Духовно-организациски статусцрква

Свето Благовештение (грчки: Παναγία της Τήνου) е црква која се наоѓа на островот Тинос, Грција. Црквата припаѓа на Грчката православна црква и е еден од најпосетуваните христијански храмови на Средоземјето. Црквата била изградена на местото врз пагански храм, посветен на богот Дионис.

Наводи[уреди | уреди извор]