Црква „Отсекување на главата на Св. Јован Крстител“ (Арборе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арборската црква.

Црквата „Отсекување на главата на Св. Јован Крстител“, позната и како Арборска црква (романски: Biserica Arbore), ― романска православна манастирска црква во Комуната Арборе, округот Сучеава, Романија. Изградена била во 1502 година од Лука Арборе, и посветена на обезглавувањето на Свети Јован Крстител, таа е една од осумте градби што ги сочинуваат црквите на Молдавија, на светско наследство на УНЕСКО.[1] Исто така е наведена како историски споменик од Министерството за култура и религиозни работи на државата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Churches of Moldavia at the UNESCO site
  2. (романски) Lista Monumentelor Istorice 2010: Judeţul Suceava, стр. 2162

47°43′59″ N; 25°55′45″ E / 47.7331° СГШ; 25.9292° ИГД / 47.7331; 25.9292