Црква Пресвета Богородица (Каиро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Дева Марија
الكنيسة المعلقة
Kairo Hanging Church BW 1.jpg
Основни податоци
Место Каиро, Египет
Држава Египет
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Дева Марија (арапски : الكنيسة المعلقة ) е црква која се наоѓа во Каиро, Египет и е во склопот на Коптската православна црквацрква. Оваа црква е една од најстарите во Египет, и се смета дека била изградена во 3 век.