Христина Јошевска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Христина Јошевска (р. 27 декември 2000) — македонска фудбалерка, која игра како дефанзивец за прволигашкиот клуб Каменица Саса и женската репрезентација на Македонија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Јошевска има настапувано за Каменица Саса во Македонија на УЕФА женската Лига на шампиони.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Јошевска настапила за Македонија на сениорско ниво за време на квалификациите на УЕФА за жени за Евро 2022 година.