Прејди на содржината

Хореоатетоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хореоатетоза
СпецијалностНеврологија Уреди на Википодатоците

Хореоатетоза е појава на несакани движења во комбинација на хореа (ирегуларни мигрирачки контракции) и атетоза (извртување и кршење).

Таа е предизвикана од многу различни болести и агенси. Исто така е и симптом на неколку болести, вклучително и Леш-Нихан синдром , фенилкетонурија и Хантингтонова болест .

Хореоатетозата е исто така честа појава на дискинезија како пропратен ефект на леводопа-карбидопа во третманот на Паркинсонова болест.[1]

  1. „28“. Basic and Clinical Pharmacology (англиски) (Eleventh. изд.). McGraw Hill Medical. стр. 473. ISBN 978-0-07-160405-5.