Хонги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Американски пилот и Маорски воин заменуваат поздрав хонги за време на церемонијата Пофири

Традиционалниот Маорски поздрав Хонги ( Māori pronunciation: [ˈHɔŋi] ) се изведува од страна на две лица кои ги притискаат носовите заедно; некои вклучуваат истовремено и допирање на челата. [1] Поздравот се користи на традиционалните состаноци меѓу луѓето од Маори, [2] и на поголемите церемонии, како што е пофири . [3] Може да биде проследено со ракување .

Во хонги , ха (здив на животот) се разменува со симболично покажување на единство. [1] [3] Преку размената на овој поздрав, анухири, посетителите се мешаат со тангата венуа, луѓето на земјата и воспоставуваат врска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Salmons, Matthew (17 September 2017). „Hongi, our national greeting“. Stuff.co.nz (англиски). Посетено на 1 November 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Salmons“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. The Editors of Encyclopaedia Britannica. „Maori – Maori Culture In The 21st Century“. Encyclopædia Britannica (англиски). Посетено на 1 November 2018.
  3. 3,0 3,1 Māori ki Te Whare Wānanga o Ōtākou. „Pōwhiri“ (англиски). Dunedin: University of Otago. Посетено на 1 November 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Otago“ е зададен повеќепати со различна содржина.