Поткожно ткиво

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хиподермис)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хиподермис или масно ткиво е најдолниот слој од кожата кој го попречува преголемото губење на топлина од телото и претставува резерва на храна и енергија.