Прејди на содржината

Хипермаркет

Од Википедија — слободната енциклопедија

"Хипермаркет" (понекогаш се нарекува "суперцентар" или "суперпродавница") е продавница таканаречена, голема кутија која комбинира супермаркет и стоковна куќа.[1] Резултатот е експанзивен малопродажен објект кој носи широк спектар на производи под еден покрив, вклучувајќи ги и целосните намирници и општата стока. Во теорија, хипермаркетите им овозможуваат на клиентите да ги задоволат сите свои рутински шопинг потреби во едно патување. Терминот хипермаркет(француски: hypermarché) бил измислен во 1968 година од францускиот експерт за трговија Жак Пикет .[2] (French: hypermarché).

Хипермаркети, како и другите продавници со „големи кутии“, вообичаено имаат бизнис модели кои се фокусираат на продажби со висок обем, ниска маргина. Обично покриваат површина од 5.000 до 15.000 квадратни метри (54.000 до 161.000 квадратни стапки), тие обично имаат повеќе од 200.000 различни брендови на стоки достапни во секое време. Поради нивните големи отпечатоци, многу хипермаркети избираат локации за предградие или надвор од градот кои се лесно достапни за автомобилите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Staff, Investopedia (2007-06-24). „Hypermarket“. Investopedia (англиски). Посетено на 2018-09-26.
  2. Grimmeau 2013, стр. 3.