Прејди на содржината

Херос (полуостров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација на полуостровот Херос во земјата Греам, Антарктичкиот Полуостров.

Херос е делумно без мраз широк полуостров 8,9 км што се проектира од Фојн Коуст, Антарктичкиот Полуостров 13 км југоисточно во Влезот на кабинетот. Завршува во Spur Point на југоисток[1].

Именуван по богот тракискиот бог Херос (тракискиот коњаник).

Локација[уреди | уреди извор]

Полуостровот Херос е центриран на Предлошка:Корд. Британско мапирање во 1974 година.

Карти[уреди | уреди извор]

  • Британска антарктичка територија: Грахам земја. Топографска карта во размер 1:250000. BAS 250 Series, лист SQ 19–20. Лондон, 1974 година.
  • Антарктичка дигитална база на податоци (ADD). Топографска карта на Антарктикот во размер 1:250000. Научен комитет за истражување на Антарктикот (SCAR). Од 1993 година, редовно се надградува и ажурира.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]