Хелге Шнајдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хелге Шнајдер на музички фестивал во 2017 година во Фрајбург, Германија

Хелге Шнајдер (роден на 30 август 1955 година во Мулхајм ан дер Рур ) е германски комичар, џез музичар и мулти-инструменталист, автор, филмски и театарски режисер и актер. Делата на Шнајдер се неконвенционална мешавина од хумор, пародија и музика, која е под влијание на џезот. Тие вклучуваат спонтаност и импровизација како важни елементи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]