Хахенбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хахенбург, воздушен поглед (2016)

Хахенбург е град во Германија, во Рајнска област-Пфалц.

Тој е дел од областа Вестервалд. Предмет на управување на Хахенбург. Населението е 5695 луѓе (31 декември 2010 година). Зафаќа површина од 21,43 км². Официјалниот код е 07 1 43 229.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]