Хаски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Хаски е генерален поим за повеќе раси на кучиња кои се користат како кучиња за влечење санки. Поради нивната јачина и издрживост, името хаски се користи многу често за спортски маскоти. Хаските биле примарно користени како кучиња за влечење санки во северните региони, но сега се чуваат и како миленичиња. Историски, зборот хаски е видоизменета варијанта на дерогативниот збор "ески", кој го користат инуитските племиња откриени од страна на Европјаните кои навлегле во нивните области.

Хацки Хаски се средни големи кучиња одгледани посебно за да преживеат во поларни услови. Во врска се со Samoyed и Алјаска Malamute.

Постојат два вида Хаски - сибирски поголем и малку помали, Алјаска. И двете имаат сина или кафена боја на очи, а 20 проценти имаат сина и кафеава боја на очи.


Потекло Арктикот збор Хаски е контракција на Ескимо "... познат како Huskies, контракција на Huskimos, изговорот со оглед на зборот Ескимите од англискиот морнари на тргување садови." [5] Употреба на Хаски е снимен од 1852 за кучиња чувани од Ескимо луѓе.

Карактеристики

Хаски се тип на кучиња што се енергични и спортски. Тие обично имаат дебели двојно мантил. [6] Huskies се познати по бледо сини очи, иако тие, исто така може да имаат кафени очи. Хаските најчесто имаат различна боја очи, наречен heterochromia на окото. Хаски се почесто се погодени со одреден степен на увеитис од другите видови на кучиња. [7

Видете исто така[уреди | уреди извор]


мајката