Фредериксберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фредериксберг
Фредериксбергова палата - поглед од фредериксберговиот парк
Фредериксбергова палата - поглед од фредериксберговиот парк
Координати: 55°40′N 12°32′E / 55.667° СГШ; 12.533° ИГД / 55.667; 12.533
Управа
 • ГрадоначалникJørgen Glenthøj
Површина
 • Вкупна8,7 км2 (34 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно95.029
 • Густина10.923/км2 (28,290/ми2)
Часовен појасCentral Europe Time (UTC+1)
Мреж. местоhttp://www.frederiksberg.dk/

Фредериксерг — град во Данска, во средишниот дел на државата. Градот се наоѓа во границите на покрајната Голем Копенхаген, каде самостално ја претставува општината Фредериксерг. Фредериксерг е најголемо редградие на главниот град на Данска, Копенхаген, а единствен е во цела Европа, бидејќи е единствено самостојно предградие кое во целост е оппкружено со управните граници на главниот град.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Фредериксерг се наоѓа во источниот дел на Данска. Управното подрачје на Фредериксерг е во целост опкружено со управното подрачје на главниот град, Копенхаген. Градот Фредериксерг се наоѓа во североисточниот дел на данскиот остров Сјеланд. Подрачјето на градот е рамничарско. Надморската височина се движи од околу 5 до 25 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Фредериксерг било населено уште во времето на праисторијата. Денешното население првпат се споменува во 1443. година под името Тулесхој. Населбата градските права ги добила во 1651. година. Во почетокот населението споро растело, но на големина и значење добила кон крајот на 19. век. И покрај петгодишната окупација на Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх Фредериксерг и неговото население не претрпеле многу страдања.

Население[уреди | уреди извор]

Фредериксерг во 2010 година имало околу 98.000 жители во градските граници. Ова е некаде за 10% повеќе од 1990 година, но помалку од рекордот од 1960. година, кога тука живееле 115.000 жители.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]